а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парламент

мн. парламенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5664
Највисок законодавен орган во уставните држави; народно собрание.
Англиски: parliament Албански: parlament
Употреба: Политика
Примери:
Англискиот парламент