а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пармак

мн. пармаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17975
Колец од ограда на скали, балкон, чардак и сл.
Англиски: pole Турски: parmak
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК