а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парнар

(едн.) парнарот
Вид збор: Именка, машки род
вид црно грозје
Примери:
Виното од парнар има рубинова боја.