а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парник

мн. парници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34919
Тој што е член на некој пар.
Англиски: pair
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
(грам.) Согласките и и ќ се парници.