а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парница

мн. парници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9972
Судска постапка за разрешување на одредено прашање.
Англиски: lawsuit
Употреба: Правда
Примери:
бракоразводна парница
граѓанска парница