а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парничи

(се) парничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Води судска постапка.
Англиски: litigate
Употреба: Правда
Примери:
Се парничи веќе со години.