а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парог

мн. парози
Вид збор: Именка, машки род
1. Стап со кука.
Англиски: grappling hook Албански: shkop me grrep
2. Заб кај вилата.
Англиски: fairy tooth Албански: dhëmb sfurku
3. Гранка кај роговите на еленот.
Англиски: deer antler Албански: bri kaprolli
Употреба: Зоологија