а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пародира

пародираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 30450
1. Пишува пародија на некоја творба.
Англиски: parody Албански: parodizoj
Употреба: Литература
2. исмева, искривува, изопачува
Англиски: deride Албански: parodizon, përqesh, tall