а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парола

мн. пароли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3225
1. гесло, крилатица
Англиски: slogan Албански: parullë
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) под паролата
2. Лист или табло со парола.
Англиски: banner Албански: parullë
Примери:
Лепеа пароли.
3. Определен таен збор - во војска, во тајни организации за распознавање.
Англиски: password Албански: fkalëlakim, parullë
4. Конкретен јазик (според Фердинанд де Сосир)
Англиски: parole Албански: parrulë
Употреба: Лингвистика
Изрази
Парола снајди се.