а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пароним

мн. пароними
Вид збор: Именка, машки род
Збор што е близок по гласовниот состав со друг збор, но не е истозначен со него.
Англиски: paronym
Употреба: Лингвистика
Примери:
стрина - струна
струк - струг