а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парономазија

мн. парономазии
Вид збор: Именка, женски род
Игра на зборови со исто или слично значење.
Англиски: paronomasia
Употреба: Лингвистика
Примери:
Женска сила за на носила.