а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парса

(едн.) парсата
Вид збор: Именка, женски род
1. Награда која се дава на свирачите/музикантите по отсвирено едно или повеќе ора или песни.
Албански: shpërblim për muzikantët
Употреба: Разговорно
Примери:
Колку ви е парсата?
2. Сумата која ја собира кафеџијата од играњето карти (по час или повеќе време).
Изведенки
парски прид.
парскиот