а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парталан

мн. парталани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54433
парталко
Англиски: scallywag
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
парталеја ж.
мн. парталеи
(дијал.)