а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партал

мн. партали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3914
1. крпа
Англиски: rag Турски: partal Албански: leckë, partall
Употреба: Разговорно
Примери:
Сиот во партали.
Собери си ги парталите.
(за снегот) Паѓаат партали.
2. ништожник, бедник
Англиски: wretch Албански: qerrata, partall
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
3. безвреден предмет / безвредна работа
Албански: punë e panevojshme
Примери:
Како партал го фрлил.