а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парта

Вид збор: Именка, женски род
Преден горен дел од женска кошула, различно навезен; се вади при перење.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Сестра парта не фати.