а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партер

(едн.) партерот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22228
1. Местата во театар положени во рамни редови во височина на сцената.
Англиски: orchestra Француски: parterre Албански: parter
Употреба: Сцена
2. публиката од партер
Англиски: orchestra Француски: parterre Албански: parter
Употреба: Разговорно , Сцена
3. приземје на куќа
Англиски: ground floor Француски: parterre Албански: parter, kat përdhes
Употреба: Архитектура и градба
4. Вид гимнастичка вежба, простор на кој се изведува.
Употреба: Спорт
Примери:
вежби на партер
5. Положба кога борачот е на колена и на раце на подот, но сѐ уште не е превртен на грб, не е победен.
Употреба: Спорт