а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партиец

мн. партијци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9226
1. Член на партија.
Англиски: party member Албански: partiak
Употреба: Политика
2. Член особено ангажиран во партиските активности.
Англиски: party member Албански: partiak
Употреба: Политика