а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партизанува

партизануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Води партизанска борба.
Примери:
Младото селанче порано овчарувало, сега партизанува.
Изведенки
партизанување ср.
глаг. им.