а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партизан

мн. партизани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 869
1. Име со кое Наполеоновите завојувачи во 1812 година ги нарекувале групите руски селани и родољуби кои самостојно се организирале и со грабнатото оружје од непријателот ја напаѓале и се бореле во заднината на француската војска.
Англиски: partisan Албански: partizan
Употреба: Историја
Примери:
Тогаш одеа партизани многу млади и понекои постари луѓе.
2. Борците во НОБ во Југославија за време на II светска војна.
Англиски: partisan Албански: partizan
Употреба: Историја
Примери:
Тие ми се сите партизани, еве веќе три години откако се борат за слобода.
3. Симпатизер на некоја партија или личност.
Англиски: partisan Албански: partizan
Употреба: Политика