а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партиски

партиска
Вид збор: Придавка
Ранг: 2077
1. Што се однесува до партија.
Албански: partijak
Употреба: Политика
Примери:
Партиски актив.
Партиски комитет.
Партиски кадар.
Партиски конгрес.
2. Што се однесува до член или членови на партијата.
Албански: pratijak
Употреба: Политика
Примери:
Партиски стаж.
Партиска книшка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК