а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

партитура

мн. партитури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19307
Збир на сите партии од повеќегласна музичка творба.
Англиски: score
Употреба: Музика и танц
Примери:
Партитура на опера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК