а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парфе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Печена кашеста смеса од пудинг или од јајца, шеќер, млеко и др.
Англиски: parfait Француски: parfait
Употреба: Гастрономија
Примери:
парфе торта од костени