а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парцела

мн. парцели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12543
Обележано парче земјиште за определена намера.
Англиски: lot
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
градежна парцела
парцела на градските гробишта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК