а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парцијален

парцијални
Вид збор: Придавка
Ранг: 20153
Што претставува дел од нешто, непотполн, нецелосен.
Англиски: partial
Примери:
парцијално решение
парцијална анализа
Изведенки
1. парцијално прил.
Пример: Парцијално ги реши проблемите.
2. парцијалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК