а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парче

мн. парчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 479
1. дел од нешто
Англиски: piece Турски: parça Албански: pjesë, copë
Употреба: Разговорно
Примери:
парче леб
(разг.) Парчиња ќе го направи.
2. посебен дел
Англиски: piece Турски: parça Албански: pjesë, copë
Употреба: Разговорно
Примери:
Во кутијата има дваесет парчиња.
(разг.) Работел на парче.
3. нешто посебно, исклучително
Англиски: piece Турски: parça Албански: copë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Момево е добро парче.
Изрази
Ќе го искрши во парампарчиња - ќе го претепа.
Дојде до парче леб - се вработи, заработи некоја пара.