а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пар-форфе

Вид збор: Именка, среден род
Добивање на натпреварот или мечот „без борба“ по казна „по вина“ - поради недоаѓање на една екипа или натпреварувач на натпревар, поради неоснован прекин на натпреварот, поради повреда или друга некоја причина.
Англиски: forfeit Француски: par forfait
Употреба: Спорт
Изведенки
пар-форфе м.