а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пар

мн. парови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1854
1. рало, чифт
Англиски: pair Албански: çift
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
пар чорапи
2. Две суштества разгледувани како едно цело.
Англиски: pair Албански: palë
Примери:
брачен пар
љубовни парови
3. (обично со негација) Што мy прилега некому по своите квалитети.
Англиски: match Албански: përshtat
Примери:
Тој не ти е пар.
4. Пар или непар
Англиски: even Албански: baraz
Употреба: Математика , Разговорно
Примери:
Чифт или тек?
5. гранка, ветка
Англиски: twig Албански: degë
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Изрази
Видски пар - глаголи што имаат исто лексичко значење, а се разликуваат по видот: свршен и несвршен глагол.