а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасаж

мн. пасажи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11558
1. Покриена уличка со продавници, тесен премин под куќа од една улица до друга улица.
Англиски: passage Албански: pasazh
Употреба: Архитектура и градба
2. пасус
Англиски: passage Албански: pasus
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК