а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паста

мн. пасти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18419
Полутечна маса поретка од тесто.
Англиски: paste
Примери:
паста за чевли
забна паста