а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастел

мн. пастели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32430
1. Мек молив во боја.
Англиски: pastel Албански: pastel
2. Слика нацртана со такви бои.
Англиски: pastel Албански: pastel
Употреба: Ликовна уметност