а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасторален

пасторалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25918
1. Што се однесува на пасторала, што има карактеристики на пасторала.
Англиски: pastoral
Примери:
лирски пасторални песни
2. Што има црти на пасторала.
Англиски: pastoral
Примери:
пасторална поезија
пасторална слика
пасторална симфонија
Изведенки
пасторалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК