а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасторче

мн. пасторчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49212
пасторок
Англиски: stepchild
Употреба: Деминутив , Разговорно
Примери:
(разг.) пасторче на судбината
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК