а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастри

пастрат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. чува, пази, варди, крие, штеди
Англиски: save Албански: ruaj
Употреба: Архаизам , Пословнично , Разговорно
Примери:
(разг.) Тој пастри некоја пара.
2. (се пастри) се чува, се варди
Англиски: guard Албански: ruhem, mbrohem
Употреба: Архаизам
Изрази
(посл.) Којшто си ја пастри устата, тој си ја пастри душата.