а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастрмалија

мн. пастрмалии
Вид збор: Именка, женски род
Вид пита со парчиња пастрма.
Турски: pastırmalı Албански: pite me pastërm
Употреба: Гастрономија
Примери:
штипска пастрмалија
топла пастрмалија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК