а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастрма

мн. пастрми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12049
Oвчо или козјо солено и сyшено месо.
Англиски: pastrami Турски: pastırma Албански: pastërm
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лаана со пастрма.
Изрази
Ќе те направи пастрма - ќе те претепа, искара.
(посл.) Волк пастрма не чува, за волк пастрма не треба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК