а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастрмка

мн. пастрмки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7180
Вид слатководна речна и езерска риба со меки перки, ситни крлушки и тело ишарено со дамки и со многу вкусно месо; Salmo fario.
Латински: Salmo truta fario Англиски: trout Албански: troftë
Употреба: Зоологија
Примери:
охридска пастрмка
пастрмка на скара
Изведенки
пастрмче ср.
мн. пастрмчиња
дем. и хип.