а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пастув

мн. пастуви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16460
нескопан коњ
Англиски: stallion
Примери:
(нар. поез.) Попленила зелена пастува, / одбегнала во гора зелена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК