а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасува

пасуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36633
Одговара, прилега, е во согласност со нешто.
Англиски: fit Германски: passen
Употреба: Разговорно
Примери:
Крајот на фустанот и пасуваше, но не и се допаѓаше дезенот.
Нему не му пасуваше друштвото.
Изведенки
пасување ср.
глаг. им.