а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасус

мн. пасуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11782
1. Краток извадок, одломка од текст.
Англиски: passage Албански: pasus
Употреба: Литература
Примери:
пасус од роман
цитиран пасус
2. параграф
Англиски: paragraph Албански: paragraf
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК