а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пас

мн. пасови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28224
Во фудбалот и слични игри - додавање топка на играч од својата екипа.
Англиски: pass
Употреба: Спорт
Примери:
Долг пас.