а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патарина

мн. патарини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18271
Такса за користење пат.
Англиски: toll
Примери:
Патарина се плаќа за користење на автопатот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК