а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патем

Вид збор: Прилог
Ранг: 2294
1. По пат.
Англиски: on the way
Примери:
Патем го сретнавме мајсторот.
2. Патем(а) кажано.
Англиски: besides
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе речеме патем.
Изведенки
патема прил.