а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патентира

патентираат; патентирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 27728
1. Издава или добива патент на нешто.
Англиски: patent Албански: patentoj
2. овласти, привилегира
Англиски: patent Албански: autoruzoj, privilegjoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи