а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патен

патна
Вид збор: Придавка
Ранг: 9849
1. Што се однесува на пат.
Англиски: travel
Примери:
Патна сметка.
Патни трошоци.
Патен лист.
Патен налог.
2. Кој е на пат, на улица.
Англиски: street
Примери:
Патна врата - капија.
3. дневен
Англиски: daily
Употреба: Разговорно
Примери:
Патни и дневни (пари, трошоци).