а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патерналистички

патерналистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 46819
Што се однесува на патернализам и на патерналист.
Англиски: paternalistic
Примери:
Патерналистички однос кон жената.
Патерналистичка етика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи