а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патешествие

мн. патешествија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9457
1. Пат, патување (обично долг или во далечни земји, или полно со преживеалици).
Англиски: adventure
Употреба: Книжевен збор , Ретко
2. Долг процес до остварување до определена цел со непредвидливи пречки и проблеми.