а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пате-ќуте

Вид збор: Извик
За подражавање на тепањето.
Примери:
Го грабна детето и пате-ќуте, пате-ќуте, убаво го изнатепа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи