а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паткање

Вид збор: Именка, среден род
1. Клатење во одот.
Албански: lëkundje gjatë ecjes
2. Брцкање во вода.
Албански: futje në ujë
Употреба: Дијалектен збор