а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патлак

мн. патлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29153
1. пиштол
Англиски: pistol Турски: patlak Албански: patllak, revole
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
(разг.) Даде еден патлак.
2. пенис
Англиски: penis Албански: penis
Употреба: Архаизам , Груб збор , Разговорно