а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патлиџан

мн. патлиџани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5781
1. растение и плод
Латински: Solanum melongena Англиски: eggplant Турски: patlıcan Албански: patëllxhan
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
црн (модар) патлиџан
пинџур од патлиџани
2. домат
Латински: Solanum lycopersium Англиски: tomato Албански: domat
Употреба: Ботаника , Гастрономија , Разговорно
Примери:
зрел, црвен патлиџан
Носот му е (црвен) како патлиџан.
Изведенки
патлиџанче ср.
мн. патлиџанчиња
дем.